شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان چیست؟

به موجب قانون هر كس عمداً يا در نتيجه بي احتياطي  بجان يا سلامتي يا مال يا آزادي يا حيثيت يا شهرت تجارتي يا بهر حق ديگر كه بموجب  قانون براي افراد ايجاد گرديده لطمه اي وارد نمايد كه موجب ضرر مادي يا معنوي  و جانی ديگري شود مسئول جبران  خسارت ناشي از عمل خود  ميباشد پزشکان و پیراپزشکان هم با توجه به مسئولیت سنگین خود در برابر کارهای که برای درمان انجام میدهند مسئولیت سنگینی دارند

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان چیست؟

از انواع بیمه‌های مسئولیت مدنی حرفه‌ای می‌توان به بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان (به مجموعه‌ای از متخصصان که کادر درمانی را تکمیل می‌نمایند، اصطلاحا پیراپزشک گفته می‌شوند) اشاره نمود. در این بیمه‌نامه تمام مسئولیتی که پزشکان و پیراپزشکان در برابر بیماران خود دارند تحت پوشش بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان قرار می‌گیرد و چنانچه پزشک و یا پیراپزشک به صورت غیر عمدی یعنی در اثر خطا انسانی ،اشتباه، غفلت و یا قصور در انجام معالجه، تجویز نادرست، عمل‌های جراحی، باعث صدمات جسمانی، روانی و یا فوت بیمار شود و طبق قانون و نظر مراجع ذیصلاح مقصر و مسئول شناخته شود، و باید تمام زیان وارده را جبران کند در صورت حرید بیمه نامه جبران آن بعهده بیمه گر میباشد .

خسارت‌های تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

بر اساس آنچه در شرایط خصوصی و عمومی بیمه نامه نوشته شده باشد و همچنین پوشش انتخابی بیمه گذار غرامت فوت و نقص عضو به زیاندیده پرداخت میشود این غرامت براساس مقدار پوشش خریداری شده و رای محاکم قضایی و پزشکی قابل پرداخت میباشد

خسارت‌های خارج از پوشش بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

برخی از خطا بدلایل گوناگون قابل پرداخت نمیباشد حتی در صورت خرید بیمه نامه :

1.اقدامات خارج از تخصص

انجام هر اقدامی خارج از حدود وظایف شغلی و صنفی و همچنین خسارات‌ ناشی‌ از درمان‌ یا عمل‌ جراحی‌ خارج‌ از تخصص‌ پزشک و پیراپزشک.

  • به عنوان مثال؛ پزشک عمومی اقدام به مداوای دندان بیمار نماید.

استفاده از مواد مخدر و روان‌گردان.2

در صورتی که خسارت و صدمه به بیمار در اثر هرگونه‌ معالجه‌، مداوا و یا عمل‌ جراحی‌ توسط پزشک و پیراپزشک در حالتی كه‌ وی‌ از مواد مخدر یا داروهای‌ خواب‌آور و یا مشروبات‌ الكلی‌ استفاده‌ كرده‌ باشد، تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان قرار نمی‌گیرد.

اقدامات غیر قانونی.3

غرامت ناشی از هرگونه اقدام از جمله معالجه‌، مداوا و یا عمل جراحی که خارج از ضوابط پزشکی و یا بر خلاف قوانین و مقررات جاری كشور باشد.

  • به عنوان مثال؛ جراحی وازکتومی و توبکتومی در حال حاضر غیر قانی است و در صورتی که این عمل صورت بگیرد و در اثر آن صدمه‌ای به بیمار وارد شود، خارج از پوشش بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان است.

تشعشات هسته‌ای.4

هر خسارتی که در اثر تشعشات یونیزه کننده یا رادیو اکتیو و پرتوهای انرژی هسته‌ای باشد مگر اینکه استفاده از این قبیل مواد برای معالجه بیمار و بخشی از روند درمان باشد.

عدم‌النفع.5

غرامت ناشی‌ از دعاوی‌ اشخاص‌ ثالث‌ در خصوص‌ عدم‌النفع‌.

  • به عنوان مثال؛ اگر بیمار در اثر اقدامات و معالجه پزشک و یا پیراپزشک، موقعیت شغلی خود را از دست داده و متضرر شده باشد.

بیهوشی خارج از مراکز مجاز.6

غرامت‌ ناشی‌ از هرگونه‌ بیهوشی‌ عمومی‌ كه‌ خارج‌ از درمانگاه‌ یا بیمارستان‌ انجام‌ شده‌ باشد.

اقوام درجه یک.6

غرامت‌ ناشی‌ از انجام‌ معالجه‌، مداوا و یا عمل‌ جراحی‌ نسبت‌ به‌ منسوبین‌ درجه‌ یك‌ (سببی‌ و نسبی‌).

به عنوان مثال؛ اگر پزشکی اقوام درجه اول خود را مورد مداوا قرار دهد و در اثر آن خسارتی بوجود آید تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان قرار نمی‌گیرد.

جراحی‌های زیبایی.7

خسارت در اثر انجام‌ هرگونه مداوا، معالجه‌ و یا عمل جراحی‌ به منظور زیبایی صورت گرفته باشدالبته در صورت خرید پوشش اضافی این مورد قابل بیمه شدن میباشد ‌.

نحوه محاسبه حق بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

الف-پزشکان بر اساس نوع تخصص مدرک آن نرخ بیمه آنها تعیین میشود طبقه بندی زیر بر اساس ریسک انجام میشود و نرخ بیمه نامه بر این اساس اعلام میشود

1-جراح و متخصص ارتوپدی

2-جراح عمومی

3-متخصص بیهوشی

4-جراح متخصص قلب

5-جراح متخصص مغز و اعصاب

6-جراح و متخصص چشم

7-جراح متخصص ترمیمی و پلاستیک

8- جراح متخصص ارولوژی

9-جراح متخصص فک و صورت

10- جراح متخصص گوش حلق و بینی

11- جراح متخصص دندان

12-جراح متخصص لثه

13-جراح متخصص اطفال

14-جراح متخصص پوست

15-دندان پزشک

16-پزشک عمومی

17-متخصص آندوسکوبی

18 متخصص رادیولوژی

19-متخصص میکروبیولوژی

20-داروساز

21-متخصص فیزیوتراپی و توانبخشی

22- متخصص عفونی و داخلی

23 -متخصص علوم آزمایشگاهی

24-جراح متخصص زنان زایمان

25- پزشک متخصص غیر جراح

26- پزشک متخصص جراح که به هر دلیلی جراحی نمیکند

ب- پیراپزشکان که به 5 گروه از تظر ریسک و نرخ بیمه تقسیم میشوند که عبارت از :

  • گروه یک: ماماهای شاغل در بیمارستان یا درمانگاه ، دندانپزشكان تجربی و بهداشت‌كاران دهان و دندان.
  • گروه دو: كارشناسان ارشد بیهوشی و تكنسین های بیهوشی ، كارشناسان فیزیو تراپی ، پرستاران و بهیاران شاغل در كلیه بخش های CCU و ICU و دیالیز ، اورژانس ، سوپروایزر بالینی ، کاردرمانی، تکنسین فوریت‌های پزشکی، كارشناس پرستاری در بخش ارتوپدی، پرستار بخش شیمی درمانی.
  • گروه سه: پرستاران و بهیاران سایر بخش‌ها، تكنسین‌های اتاق عمل، پرستاران و بهیاران اتاق عمل ،سوپروایزر آموزشی، تکنسین‌های سازمان انتقال خون، پرستاران و بهیاران مرکز فوریت‌های پزشکی.
  • گروه چهار: تكنسین‌های رادیولوژی سی تی اسكن و MRI و كارشناسان و تكنسین‌های آزمایشگاه، داروخانه و تكنسین‌های نوارنگاری و CSR و كمك بهیاران و کاردان مامایی و کارشناسان شنوایی سنجی و اپتومتریست (بینایی سنجی)، بهداشت خانواده، فیزیست، بهورز.
  • گروه پنج: ماماهایی كه دارای مطب مستقل هستند.

ج- سابقه عدم خسارت

مانند بسیاری از بیمه‌نامه‌ها، بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان نیز برای هر سال عدم خسارت تخفیف در نظر می‌گیرد و نرخ تخفیف عدم خسارت در شرکت‌های بیمه مختلف متفاوت است.

سابقه طبابت و سوابق کاری پزشکان و پیراپزشکان بر نرخ حق‌بیمه تاثیر مستقیم دارند. به عنوان مثال پزشک یا پیراپزشکی که در طول 10 سال فعالیت خود هرگز دچار خطا و اشتباه نشده است ریسک کمتری را به بیمه‌گر تحمیل می‌نماید، بنابراین حق‌بیمه کمتری نیز پرداخت می‌کند.

د- رزیدنت پزشکی

دوره دستیاری یا دوره رزیدنسی، دوره‌ای است عملی و تکمیلی در تحصیلات آموزش عالی پزشکان، در این دوره شخص رزیدنت به فراگیری و آموزش بالینی یا عملی مبانی و گرایش‌های تخصص خود مشغول می‌شود. طی این دوره پزشک متخصص محسوب نمی‌شوند و به دلیل تجربه کمتر نسبت به متخصصان امکان خطا و قصور بیشتری دارند، بنابراین نرخ حق بیمه برای آنها بیشتر است و طی گذراندن دوره 4 ساله‌ی رزیدنتی (در برخی رشته‌ها بیشتر از 4 سال است) هر سال این نرخ کاهش میابد.

در مورد پیراپزشکان نیز دانشجوی دوره پیراپزشکی بودن تاثیر مستقیم بر نرخ حق بیمه پرداختی دارد.

ر- پوشش اقزایش دیه

برخی شرکت‌های بیمه پوششی تحت عنوان افزایش مبلغ دیه جاری مندرج در بیمه‌نامه را ارائه می‌نمایند؛ که در این پوشش پزشک و پیراپزشک می‌تواند سقف پوشش دیه را افزایش داده و پرداخت غرامت بر اساس نرخ دیه سالی که حکم توسط مراجع ذیصلاح اعلام می‌شود باشد

نظرات
نوشتن دیدگاه جدید بستن فرم